Wakacyjny poradnik Fundacji IMMO: Sierpniowe prace w ogrodzie - Aktualności - Grupa Kapitałowa Immobile S.A.

Wakacyjny poradnik Fundacji IMMO: Sierpniowe prace w ogrodzie
Data publikacji: 17.08.2022

 Nie czekaj do jesieni, niektóre prace możesz wykonać już teraz, żeby odciążyć jeden z najbardziej pracowitych momentów w ogrodzie. Sierpień to idealny czas na niewielkie ogrodowe porządki, sadzenie roślin, zbieranie plonów, a nawet odświeżenie trawnika – radzi ekspertka, Maria Loskot z Fundacji IMMO
Zacznij od przeglądu roślin   
Z pewnością większość bylin w Twoim ogrodzie już przekwitła, możesz je przyciąć i rozmnożyć. Jak to zrobić? Wystarczy wykopać roślinę, rozdzielić jej korzenie, bulwy lub kłącza (w zależności od gatunku) i posadzić w nowym miejscu. Dzięki temu uzyskasz nową rabatę bylinową i odświeżysz kilkuletnie już egzemplarze roślin.  
Byliny to rośliny wieloletnie, których górna część zamiera na okres spoczynku zimowego. Najbardziej popularne gatunki to np.: szałwia omszona, żurawka, funkia, jeżówka, odętka wirgilijska, floksy, przetacznik, przywrotnik ostroklapowy, brunera wielkolistna, juka. Wycinając jukę pamiętaj aby usunąć całą roślinę – kwiaty wraz z liśćmi.  

Przytnij również inne rośliny wieloletnie takie jak: lawenda, budleja, trzmielina, róże wielkokwiatowe, róże okrywowe. Warto przerzedzić krzewy winorośli w celu lepszego doświetlenia winogron, co pozwoli na lepsze dojrzenie owoców. Jeśli masz w swoim ogrodzie krzewy i drzewa owocowe możesz wyciąć tzw. „wilki”, czyli pędy rosnące pionowo do góry. Usuń również wszystkie wąsy – nowe przyrosty w truskawkach wraz ze starymi liśćmi, dzięki temu odświeżysz krzaczki truskawek. 

Pielęgnacja przydomowego trawnika - Fot. PAP/Marcin Bielecki

Odśwież trawnik   
 Upały, wysoka temperatura i niewielkie opady deszczu mogły spowodować, że twój trawnik zaczął żółknąć, przerzedził się przez co nie wygląda estetycznie. Żeby go odświeżyć możesz wykonać zabieg wertykulacji, pozbędziesz się obumarłych części roślin, mchu i powstałego filcu. Trawa po pewnym czasie odżyje dzięki zwiększonej dostępności wody, powietrza oraz promieni słonecznych.  
W pochmurny i deszczowy dzień wysyp jesienny nawóz do trawnika, który uzbroi źdźbła trawy w niezbędne substancje pokarmowe, przygotowując ją do zimy. Ważne jest użycie specjalistycznego nawozu właśnie przeznaczonego do jesiennego dokarmiania roślin, ponieważ w jego składnie przeważa fosfor i potas. Nie ma natomiast azotu, który potrzebny jest wiosną. 
Przesadzaj i sadź   
Pod koniec sierpnia zaczyna się idealny czas na przesadzanie roślin zimozielonych liściastych i iglastych. Zacznij od obfitego podlania wybranej rośliny dzień wcześniej, następnie wykop zachowując jak największą średnice bryły korzeniowej, posadź w nowym miejscu na tej samej głębokości na jakiej wcześniej rosła i znowu podlej. Taką roślinę nawadniaj regularnie aż do później jesieni.   Możesz już teraz przygotować większe rośliny iglaste do jesiennego przesadzania poprzez podcięcie im korzeni. Roślina będzie miała czas wytworzyć nowe korzenie, które zawiążą bryłę, przesadź ją w październiku. W tym miesiącu jest też dobry moment na sadzenie cebuli kwiatowych, już teraz sadź cebule tulipanów, narcyzów, hiacyntów, czosnku ozdobnego, irysów lub lilii. 
Co środę w GKI24.com Maria Loskot z Fundacji IMMO udziela konkretnych porad dotyczących roślin, zieleni i ekologii. Zapraszamy do lektury!     
ML
Tagi: