Weekendowe gotowanie z Focus Hotels. Chłodnik z botwinki Adriana Górnego [PRZEPIS] - Aktualności - Grupa Kapitałowa Immobile S.A.

Weekendowe gotowanie z Focus Hotels. Chłodnik z botwinki Adriana Górnego [PRZEPIS]
Data publikacji: 15.07.2022

Chłodnik to idealna opcja na wakacyjny weekend. Delektujmy się nim, tak szybko przyjdzie jesień i na kilka miesięcy chłodnik zniknie z naszego menu. Dzisiejszy przepis przygotował Adrian Górny, zastępca szefa kuchni z warszawskiego Hotelu Focus Premium   
Zaczynamy od przygotowania agrestu. Najlepiej, żeby miał czas na proces fermentacji około trzech dni. Na 1 litr wody dwie łyżki stołowe soli kuchennej – cały płyn z solą należy zagotować i wystudzić. Agrest czysty, bez szypułek, zalać ciepłą, ale nie gorącą zalewą – około 40 stopni. Odstawić w ciepłe miejsce, by rozopczął się proces fermentacji. Następnie dokładnie myjemy warzywa, buraki możemy wyszorować szczoteczką do warzyw, byśmy mieli pewność, że w stu procentach pozbyliśmy się piasku z trudno dostępnych miejsc. 
Następnie przerabiamy botwinkę. Listki odetnij od łodyżki i wrzuć do wody z lodem, aby zrobiły się chrupiące i jędrne. Łodyżki botwinki odetnij od buraczka, długie ciemno-różowe pędy można pokroić na mniejsze 3 cm zapałki, które posłużą nam do dekoracji razem z młodymi listkami botwiny. 
Łodyżki botwinki zblanszuj w mocno osolonej wodzie około 40 sekund – na 1 litr wody 100 gr soli kuchennej. Po blanszowaniu odcedź na sicie i wrzuć do wody z lodem, aby nabrały pięknego koloru.
 Młode buraczki botwinki obierz delikatnie ze skórki i pokrój w bardzo cieniutkie plasterki grubości kartki papieru – przechowuj w lodówce w wodzie z lodem. Ogórka gruntowego również pokrój wzdłuż za pomocą obieraczki do warzyw na cieniutkie plasterki. Takie plasterki również wykorzystamy do dekoracji. Buraki podłużne owiń folią aluminiową (każdego oddzielnie), lecz zanim je zawiniesz - skrop delikatnie oliwą z oliwek, dodaj gałązkę tymianku świeżego, jeśli masz dostęp to użyj tymianku cytrynowego doda on nam wspaniałego cytrynowego aromatu, oprósz delikatnie solą morską i wstaw do piekarnika rozgrzanego do 160 stopni c. około 2,5 godziny. Gdy buraki będą miękkie - wystudź je, obierz ze skórki i wyciścij sok za pomocą sokowirówki. Zimny sok z buraka połącz z jogurtem greckim i octem balsamicznym. Obrany świeży imbir oraz czosnek  zetrzyj na najdrobniejszym  oczku tarki kuchennej i również dodaj do  chłodnika. Całość  zmiksuj blenderem aby delikatnie napowietrzyć i dodać mu lekkości. Gotowy chłodnik dopraw solą kuchenną. Jajka: do gotującej wody, mocno słonej (na 1 litr wody 50 gr soli) wrzuć jajka i gotuj 5 minut. Po upływie czasu odcedź jajka i wrzuć je do wody z lodem. Po wystudzeniu delikatnie obierz i przekrój wzdłuż na pół. Jeśli już mamy wszystkie składniki - gotowane jajko na miękko dopraw solą i pieprzem. Połowę jajka ułóż na środku talerza. Dookoła zrób piękny kolorowy ogród z liści botwiny, zapałek z łodygi botwiny, kwiatów kopru, gałązek świeżego koperku, fermentowanego agrestu i ogórka gruntowego. Aby lepiej zaprezentować nasze danie, chłodnik podawaj w dzbanuszku obok talerza, by nasi goście mogli najpierw nacieszyć swój zmysł wzroku, a póżniej smaku. 

Chłodnik - SKŁADNIKI NA 10 OSÓB


 
•    ogórek gruntowy – 0,2 kg•    jajko od kury 5 sztuk•    agrest czerwony – 0,2 kg•    botwina- 0,5 kg•    młode kwiaty kopru – 0,005 kg•    koper świeży – 0,005 kg•    jogurt grecki – 1,5 kg•    burak podłużny – 3 kg•    imbir świeży – 10 gr•    czosnek świeży – 8 gr•    sól – 15 gr•    sól morska – 4 gr•    ocet balsamiczny biały –rekomendowany - rocca di vignola balsamico bianco, condimento, bio– 25 gr
AKU
Tagi:
Hotele