PGNiG zabezpieczyło ok. 800 mln metrów sześciennych gazu do przesłania Baltic Pipe jeszcze w tym roku! - Aktualności - Grupa Kapitałowa Immobile S.A.

PGNiG zabezpieczyło ok. 800 mln metrów sześciennych gazu do przesłania Baltic Pipe jeszcze w tym roku!
Data publikacji: 19.08.2022

Zgodnie z deklaracjami zarządu PGNiG,planowane jest w tym roku przesłanie za pośrednictwem gazociągu Baltic Pipe do Polski ok. 800 mlnm³ gazu z szelfu norweskiego. Operator negocjuje dostawy gazu także od innych producentów 

Baltic Pipe gotowy na przyjęcie gazu. Fot - Lech Muszyński/PAP

Baltic Pipe jest strategicznym projektem energetycznym, dzięki któremu powstała nowa droga przepływu gazu do Polski. Zintegrował sieci gazowe Polski i Danii, tworząc istotny korytarz dostaw.   Nowy gazociąg o długości 900 km, docelowo będzie mógł przesyłać do Polski ok10 mld m³ gazu ziemnego rocznie. Inwestorami w tym projekcie są operatorzy przesyłowi: duński Energinet i polski Gaz-System, a wśród firm, które dołożyły swoje cegiełki do realizacji, współpracując przy budowie poszczególnych odcinków, są m.in. Atrem S.A., PJP Makrum S.A. oraz Projprzem Budownictwo Sp. z o.o.W ramach budowy gazociągu pozostały jeszcze prace rozruchowe i nagazowanie, a następnie uruchomienie przesyłu. Jego częściowe uruchomienie zapowiadane jest na początek października tego roku, zaś docelową przepustowość osiągnie w roku 2023.   Jak poinformowało PGNiG, jeszcze w tym roku spółka planuje przesłać przez gazociąg Baltic Pipe do Polski ok. 800 mln m³ gazu z szelfu norweskiego. PGNiG negocjuje także dostawy gazu od innych producentów na szelfie kontynentalnym.Na konferencji prasowej Przemysław Wacławski, wiceprezes PGNiG ds. finansowych, zapowiedział, że po uruchomieniu częściowych zdolności przesyłowych gazociągu BalticPipe, w IV kwartale 2022, PGNiG zamierza wykorzystać całą dostępną przepustowość i do końca roku przesłać nim do Polski ok.800 mln m³ gazu. Podkreślił, że spółka rozmawia z dostawcami gazu z szelfu norweskiego o dostawach na rok 2023, jednak nie może i nie chce udzielać szczegółowych informacji na ten temat. Zapewnił, że zabezpieczono już odpowiedni wolumen gazu na najbliższy sezon grzewczy, tak aby gazu na pewno nie zabrakło. Swój udział przy powstaniu Baltic Pipe, kluczowego dla bezpieczeństwa energetycznego kraju projektu, ma spółka Atrem S.A. Na odcinku Goleniów – Ciecierzycebyła odpowiedzialna za obiekty kubaturowe na trasie gazociągu. Zakres prac spółki obejmował kompleksowe instalacje elektryczne i automatykę obiektową. We  Lwówku wykonywała również system elektronicznej ochrony obiektu. Na innym odcinku Baltic Pipe, związanym z budową Tłoczni Odolanów, Atrem wystąpił w jeszcze istotniejszej roli, stając na czele konsorcjum wykonawczego w składzie: Atrem S.A., JT S.A., PJP Makrum S.A. i Projprzem Budownictwo Sp. z o.o. 
PAP, APB