Atrem ma powody do dumy: Baltic Pipe ruszy jeszcze w tym roku! - Aktualności - Grupa Kapitałowa Immobile S.A.

Atrem ma powody do dumy: Baltic Pipe ruszy jeszcze w tym roku!
Data publikacji: 27.06.2022

Baltic Pipe, w pewnej cześci przepustowości, będzie uruchomiony jeszcze w tym roku - zapowiadają przedstawiciele polskiego rządu. Duży udział przy powstaniu tego kluczowego dla bezpieczeństwa kraju projektu ma Atrem S.A. 
Budowa na ukończeniu   
W poniedziałek podczas konferencji "Droga do uniezależnienia energetycznego Polski i regionu" minister aktywów państwowych Jacek Sasin poinformował, że projekt budowy gazociągu Baltic Pipe dobiega końca.- Ten projekt w tej chwili jest finalizowany. Jeszcze w tym roku w pewnej części przepustowości ten projekt zostanie uruchomiony. Od roku przyszłego będzie mógł już w pełni służyć uzupełnieniu miksu gazowego w Polsce o tą część gazu, która będzie gazem pochodzącym z Norwegii, ale również będzie mógł służyć do transportu gazu z innych kierunków, również kupowanego na giełdzie europejskiej, gdzie jest dostępny gaz także innego pochodzenia - powiedział minister aktywów państwowych.   
Atrem kluczowym wykonawcą   
W ubiegłym tygodniu Gaz-System dokonał odbioru technicznego gazociągu Goleniów – Ciecierzyce, kluczowego odcinka lądowego Baltic Pipe. Ten fragment gazociągu jest gotowy do rozruchu i nagazowania. Atrem S.A. był odpowiedzialny za obiekty kubaturowe na trasie gazociągu tj. w miejscowościach Ciecierzyce, Lwówek i Przytoczna. Zakres prac obejmował kompleksowe instalacje elektryczne i automatykę obiektową, w tym m.in. zasilanie i sterowanie armaturą, pomiary ciśnienia i temperatury oraz analitykę procesową (pomiary chromatograficzne i wilgotności). We Lwówku spółka wykonywała również system elektronicznej ochrony obiektu.Na innym odcinku Baltic Pipe, budowie  Tłoczni Odolanów, Atrem występuje w większej roli - stoi na czele konsorcjum w składzie: Atrem, JT S.A., PJP Makrum, Projprzem Budownictwo. Tłocznia jest kluczowym elementem rozbudowy gazowego systemu przesyłowego. Dzięki niej będzie możliwe przesłanie dodatkowych ilości gazu z rurociągu Baltic Pipe i terminala LNG Świnoujście. Umożliwi zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski i stanowić będzie istotny element Korytarza Północ-Południe. Moc tłoczni po rozbudowie będzie wynosiła 30 MW w tym: 30MW- I etap(faza realizacji), 20 MW - II etap (faza projektowania). Specyfikacja przewiduje przepustowość min 280 000 m3 na godz. i  max 1 380 000 m3 na godz.
MKO,APB,PAP