Wielki powrót energetyki wiatrowej. Atrem już w gotowości - Aktualności - Grupa Kapitałowa Immobile S.A.

Wielki powrót energetyki wiatrowej. Atrem już w gotowości
Data publikacji: 20.06.2022

Jeszcze w czerwcu Rząd zapowiada odblokowanie na dobre inwestycji w energetykę wiatrową na lądzie. Zdecydowanie domaga się tego opinia publiczna – prawie 80 proc Polaków chce szybkiej zmiany prawa w tym zakresie. – Mamy odpowiednie kompetencje, jesteśmy gotowi do realizacji tego typu inwestycji – komentuje Andrzej Goławski, prezes spółki Atrem S.A.
Koniec z Zasadą 10H 
Projektem pozwalającym ponownie inwestować w energetykę wiatrową zajmuje się Komitet Stały Rady Ministrów, a cały Rząd ma go przyjąć jeszcze przed wakacjami. Minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda zapowiedział  zmiany w tzw. „zasadzie 10H”. O co w niej chodzi?  Zasada 10H zakazuje wznoszenia turbin wiatrowych w odległości mniejszej niż 10H od zabudowań i niektórych form ochrony przyrody. Zabronione jest również wznoszenie budynków mieszkalnych w odległości mniejszej niż 10H od turbin wiatrowych. 10H jest zdefiniowane jako 10-krotność całkowitej wysokości wiatraka do najwyższego punktu osiąganego przez obracające łopaty.Te reguły rządzący wprowadzili w 2016 roku, tym samy zdecydowanie ograniczyli inwestycje w elektrownie wiatrowe. Skąd dzisiaj taka zmiana? Główną motywacją jest kryzys energetyczny wywołany napaścią Rosji na Ukrainę. Nie bez znaczenia pozostaje też nacisk społeczny. 
Miażdżąca większość za elektrowniami wiatrowymi   
W czerwcu Kantar Public zapytał Polaków, co uważają na temat blokowania inwestycji w elektrownie wiatrowe. Aż 79 proc. respondentów opowiedziało się za szybką zmianą prawa, by ułatwić budowę farm wiatrowych. 70 proc. jest zdania, że większa produkcja energii z wiatru sprzyja uniezależnianiu się Polski od rosyjskich surowców. 49 proc. uczestników badania Kantar Public na pytanie, czy polskie prawo powinno zostać zmienione jak najszybciej, aby ułatwiać budowę wiatraków odpowiedziało „zdecydowanie tak", „raczej tak" odpowiedziało 29 proc. Przeciwko takiemu krokowi opowiedziało się w sumie 11 proc. respondentów.  Jak zauważa Kantar, największymi zwolennikami zmiany regulacji są mieszkańcy województwa podkarpackiego, gdzie odsetek odpowiedzi pozytywnych wyniósł 92 proc., a najmniejszymi - mieszkańcy województwa pomorskiego, gdzie jednak i tak stanowią większość - 63 proc.Według 66 proc. respondentów zwiększenie produkcji energii wiatrowej w wiatrakach na lądzie powinno być priorytetem rządu w najbliższych miesiącach, przy czym 30 proc. ankietowanych uważa, że powinien to być zdecydowany priorytet. 35 proc. nie uważa, że powinien być to priorytet.Jednocześnie 42 proc. respondentów uważa, że wzrost produkcji z wiatru nie będzie miało wpływu na wysokość ich rachunku za prąd. 29 proc. wskazało, że raczej obniży to rachunki, natomiast 11 proc. uważa, że raczej rachunki to podniesie. 
Lider rynku gotowy do realizowania inwestycji    
Jak na zapowiedzi Rządu zapatruje się spółka Atrem działająca w branżach automatyki, elektroenergetyki, OZE i gazownictwa? -  Mamy odpowiednie kompetencje i ten sektor jest jak najbardziej w naszym zasięgu. Liczymy na to, że faktycznie trochę farm wiatrowych z tej „zamrażarki’ zostanie wyjętych.  Już można zaobserwować większą aktywność inwestorów. Ale barierą dla tego sektora jest nadal obowiązująca regulacja 10H. Patrząc na obecną dyskusję w tym sektorze, liczymy na to, że ta bariera już wkrótce powinna zniknąć i tych projektów powinno pojawić się więcej. Nie oznacza to jednak znacznego przyrostu przychodów z projektów OZE już w tym roku –  komentuje prezes Atrem Andrzej Goławski.Atrem S.A. w pierwszym kwartale br.  odnotowała 32,5 mln zł przychodów, czyli rok do roku wzrost o 94 procent. Spółka buduje pozycję lidera w wybranych specjalizacjach na rynku krajowym w zakresie automatyki i elektroenergetyki; koncentruje się na kluczowych gospodarczo obszarach zamówień publicznych (transformacja systemu dystrybucji i przesyłu energii elektrycznej oraz gazu, OZE).  Atrem S.A. od 2007 r. jest notowany na warszawskiej GPW, a od 2019 roku znajduje się w strukturach Grupy Kapitałowej IMMOBILE S.A. 
MKO, APB, opr. PAP
Tagi:
Przemysł