Wielka inwestycja Lecha Poznań, wybudowana przez Projprzem Budownictwo, uroczyście otwarta! - Aktualności - Grupa Kapitałowa Immobile S.A.

Wielka inwestycja Lecha Poznań, wybudowana przez Projprzem Budownictwo, uroczyście otwarta!
Data publikacji: 10.11.2022

Za nami oficjalne otwarcie Centrum Badawczo-Rozwojowego Akademii Lecha Poznań we Wronkach. W uroczystości uczestniczył Dariusz Paprzycki, prezes Projprzem Budownictwo, generalnego wykonawcy obiektu.
W kwietniu 2021 Lech Poznań podpisał umowę z Projprzem Budownictwo, spółką obecną na rynku od ponad 70 lat, mającą za sobą 200 realizacji i 500 projektów. Teraz do imponującego portfolio dołączyła Akademię Lecha. 

Mimo trudnej sytuacji gospodarczej w kraju i na świecie, skutkującej brakiem surowców na rynku czy galopującymi kosztami materiałów budowlanych, Projprzem Budownictwo zakończyła inwestycję półtora roku od symbolicznego wbicia pierwszej łopaty. 
Inwestycja kosztowała 55 mln zł. To więcej, niż początkowe szacunki, opiewające na 40 mln zł. 

Prace przy budowie przebiegały dwutorowo. Pierwszą częścią był piłkarski symulator skills.lab - najnowocześniejszy i najbardziej zaawansowany system wspierający proces treningowy zawodników. To rozwiązanie unikatowe w Europie, pochwalić się nim mogą tylko najlepsze kluby, np. Bayern Monachium. Oferuje zautomatyzowane programy treningowe, ukierunkowane na rozwój umiejętności technicznych, koordynacji ruchowej, szybkości podejmowania decyzji, techniki podań oraz strzałów. 
Jak podkreśla Marcin Wróbel, dyrektor Akademii Lecha, skills.lab jest ściśle nakierowany na indywidualny rozwój zawodnika przy użyciu nowoczesnej technologii.
Następnie powstał główny budynek Centrum Badawczo-Rozwojowego, w którym znalazły się pomieszczenia dla trenerów, kadry zarządzającej, rekreacyjne dla zawodników oraz pokoje na 80 miejsc noclegowych. Zaplanowano także salę do treningu funkcjonalnego, zaplecze medyczne, szatnie oraz pełne zaplecze organizacyjno-socjalne. W budynku mieszczą się również sale wykładowe Niepublicznego Liceum Ogólnokształcącego Szkoły Mistrzostwa Sportowego. To nowa szkoła dla wychowanków Lecha, dzięki której piłkarze grup młodzieżowych mają zapewnioną na miejscu edukację.

Projekt Centrum mocno nawiązuje do korzeni klubu. Bryła budynku przypomina kształtem lokomotywę z wagonami. W środku mocno zaakcentowano sukcesy dotychczasowych wychowanków klubu: sale dydaktyczne i rekreacyjne nazwano na cześć tych, którzy obecnie reprezentują nasz kraj, czy występują w najsilniejszych europejskich ligach. W holu głównym znajdują się także specjalne tory z nazwiskami najwybitniejszych zawodników, a sylwetki niektórych zdobią główną fasadę obiektu skills.lab.

Centrum Badawczo-Rozwojowe jest gotowe do przyjęcia czterech zespołów klubowej akademii. 9 listopada we Wronkach nastąpiło uroczyste otwarcie i przecięcie wstęgi. 
- Ta inwestycja ugruntuje naszą pozycję najlepszej akademii w Polsce i wpisuje się w rok obchodów stulecia klubu. Jesteśmy dumni, że rok 2022, kiedy świętujemy stulecie Lecha, jest tak obfity w ważne wydarzenia – powiedział prezes Lecha Poznań, Karol Klimczak.
 
APB