10 czerwca 2022 – ten dzień zapisze się w historii Giełdy Papierów Wartościowych dzięki Grupie Kapitałowej Immobile, która zorganizowała największe od początku istnienia GWP Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy
„Woodstock świata finansów” – tak o legendarnych Walnych Zgromadzeniach Akcjonariuszy Berkshire Hathaway mówi jeden z najbardziej znanych inwestorów świata Warren Buffett. Na jego zaproszenie do Omaha przyjeżdża co roku kilkadziesiąt tysięcy akcjonariuszy. Jednak nie zawsze to były takie tłumy. W latach 70-tych XX wieku na Walnych Berkshire Hathaway spotykało się kilka osób. Niska frekwencja nie tłamsiła entuzjazmu Warrena Buffeta, swoim zaangażowaniem i charyzmą ze spotkania na spotkanie przyciągał coraz większą widownię. Dwie dekady póżniej przekroczył granicę tysiąca uczestników, zaś po emisji akcji klasy B w 1996 roku zgromadził już 7,5 tys. akcjonariuszy. W 2004 roku - 20 tys., w ostatnich latach podwoił te liczby.Rodzimi inwestorzy zachwycają się WZA Berkshire Hathaway, często nawet biorą w nich udział. Nie wykazują jednak zazwyczaj większego zainteresowania walnymi zgromadzeniami polskich spółek. Ten mechanizm działa też w drugą stronę - spółki rzadko próbują zachęcić akcjonariuszy do spotkania się osobiście, choćby jeden raz w roku. Od tej reguły istnieją wyjątki.
Polską Omahą może niebawem być nazywana Bydgoszcz! Właśnie w tym mieście Grupa Kapitałowa IMMOBILE S.A., notowana na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych od 2007 roku, organizuje największe w kraju WZA. Spółka corocznie stara się bić rekordy frekwencji, w 2022 roku po raz kolejny uda się zwiększyć liczbę akcjonariuszy obecnych na WZA. Na Walne 10 czerwca organizowane w bydgoskim Hotelu Pod Orłem zarejestrowało się aż 93 akcjonariuszy. Ta liczba nie robi wrażenia w porównaniu z amerykańskimi walnymi zgromadzeniami, jednak w polskich warunkach to zdecydowanie ewenement.Czym spółka przyciąga swoich akcjonariuszy? - Każdorazowo staramy się zaoferować osobom inwestującym w akcje naszej spółki jakąś wartość dodaną. Chcemy, by takie spotkanie dawało im okazję na poszerzenie swojej wiedzy o inwestowaniu, czy też było szansą na networking z ciekawymi osobami. Chcielibyśmy utrzymać tę ciągle mało popularną na polskim rynku konwencję spotkań z inwestorami. To zdecydowanie najlepsza forma obopólnego kontaktu i zgłębienia planów rozwoju spółki – mówi Rafał Jerzy, prezes Grupy Kapitałowej IMMOBILE.Wśród atrakcji wzbogacających walne zgromadzenia akcjonariuszy GKI były debaty z ciekawymi gośćmi reprezentującymi rynek kapitałowy, prezentacje produktów spółek Grupy, wycieczki do zakładów produkcyjnych, wizyty na budowach inwestycji deweloperskich, kolacje networkingowe, sesje pytań i odpowiedzi.Trend rosnący w liczbie obecnych na WZA przerwała pandemia, jednak jak pokazało ostatnie spotkanie akcjonariuszy Grupy, spółka powróciła do rosnącej tendencji. Czy za kilkanaście lat w Bydgoszczy spotykać się będą tysiące akcjonariuszy? GKI zamierza do tego dążyć.