Wakacyjny Poradnik Fundacji IMMO: Jak skutecznie i oszczędnie podlewać ogród latem - Aktualności - Grupa Kapitałowa Immobile S.A.

Wakacyjny Poradnik Fundacji IMMO: Jak skutecznie i oszczędnie podlewać ogród latem
Data publikacji: 13.07.2022

Zbliżające się upały mogą dać się we znaki roślinom w twoim ogrodzie, szczególnie młodym, posadzonym wiosną. Możesz ułatwić im ten trudny czas przez odpowiednie nawadnianie. Jak skutecznie to zrobić? Przeczytaj rady eksperta, Marii Loskot z Fundacji Immo 
Godzina ma znaczenie 
Podstawowa zasada - właściwa pora podlewania roślin. Latem najlepiej nawadniać ogród wczesnym rankiem, między godziną 4 a 7, lub wieczorem, po zachodzie słońca. W przypadku ogródków warzywnych zdecydowanie lepszą opcją jest nawadnianie poranne, unikniemy wtedy zawilgocenia liści w nocy,co ograniczy występowanie chorób grzybowych. W przypadku podlewania za pomocą linii kroplującej, która nawadnia roślinę wprost „pod korzeń”, termin wieczorny też będzie bardziej odpowiedni. 
Częstotliwość jest ważna   
Kolejną kwestią wartą uwagi jest częstotliwość i ilość podawanej wody. Skuteczne nawodnienie rośliny to doprowadzenie wilgotności do całej bryły korzeniowej. Zdecydowanie lepiej podlewać rzadko, ale większą ilością wody, np. co 2-3 dni niż codziennie. Szczególnie dotyczy to młodych drzew i krzewów, które mają teraz trudne zadanie ukorzenienia się w nowym miejscu.  Ogród to również, a może nawet w dużej mierze, trawnik. Z doświadczenia wiem, że podczas kilkudniowych upałów, trawa powinna być podlewana codziennie, niestety przez sporą powierzchnię bardzo szybko oddaje wodę i zaczyna wysychać. W upalne dni warto zrezygnować z koszenia trawnika, co zatrzyma wilgoć nieco dłużej w podłożu. 
Nie bój się ściółkowania 
Dobrym sposobem na utrzymanie wilgoci między roślinami jest ściółkowanie. W ogrodach ozdobnych zazwyczaj stosuje się włókninę, korę lub kamienie, a w warzywnikach - słomę, skoszoną trawę lub zrębki. Jest to skuteczny sposób również na ograniczenie wyrastających chwastów. 
Roślina ma prawo podeschnąć   
Niektóre rośliny mogą reagować na silne słońce lekkim więdnięciem lub zwijaniem liści, nie przejmuj się tym i nie biegnij od razu z konewką. To normalny odruch, często ma za zadanie ograniczyć parowanie wody z powierzchni liści. Jeśli rzeczywiście roślina wymaga nawodnienia, obficie podlej ją po zachodzie słońca, bardzo szybko wróci wtedy do formy.   
Pamiętaj!   
Skuteczne podlewanie polega na podaniu wody wprost do podłoża, czyli „pod korzeń”. Dzięki temu najwięcej wody dociera tam, gdzie jest najbardziej potrzeba. Jeśli podlewasz ogród lub rośliny w donicach za pomocą węża, zwróć na to uwagę. 

W przypadku automatycznego systemu nawadniającego trawnik zazwyczaj podlewany jest za pomocą zraszaczy, a rabaty dookoła mają rozłożone linie kroplujące. Taki system jest najbardziej wydajny i optymalny.  
Ogród bywa wymagający, ale przy odrobinie opieki odwdzięczy się swoim naturalnym pięknem!  
 
Wakacyjny Poradnik Fundacji IMMO 
Co środę w GKI24.com Maria Loskot z Fundacji IMMO udziela konkretnych porad dotyczących roślin, zieleni i ekologii. Zapraszamy do lektury!  
 
MJ
Tagi: