Wakacyjny Poradnik Fundacji IMMO: Dobry czas na warzywnik jest zawsze! - Aktualności - Grupa Kapitałowa Immobile S.A.

Wakacyjny Poradnik Fundacji IMMO: Dobry czas na warzywnik jest zawsze!
Data publikacji: 03.08.2022

Czy środek lata jest odpowiedni na zakładanie swojego pierwszego warzywnika? Oczywiście, że tak, każdy momenty jest dobry do rozpoczęcia przygody z przydomową uprawą warzyw. Nie trzeba też mieć ogrodu, rośliny jadalne można posiać równie dobrze na balkonie lub tarasie w skrzynkach lub donicach
Pierwsze kroki z warzywnikiem   
Wybierz słoneczne lub półcieniste miejsce w ogrodzie i zastanów się nad stylem Twojego ogrodu. Proponuję Ci dwa: tradycyjny w gruncie oraz ostatnimi czasy modny w skrzyniach tzw. grządkach podwyższonych. Jeśli wybierzesz sposób uprawy warzyw w gruncie musisz na samym początku przygotować podłoże, czyli oczywiści wybrane miejsce z trawy, zrywając darń oraz dosypać pięciocentymetrową warstwę świeżej i żyznej ziemi. 

Decydując się na podwyższone grządki wystarczy, że postawisz je na dowolnym podłożu i wypełnisz wnętrze ziemią lub, jeśli skrzynie są wysokie (powyżej 40 cm) połowę możesz uzupełnić w pół przekompostowaną materią organiczną, czyli kompostem, liśćmi, rozdrobnionymi gałęziami, a resztę ziemią lub w pełni przekompostowaną ziemią kompostową. W przypadku ustawiania grządek na trawie pamiętaj o systematycznych wykaszaniu jej dookoła skrzyń, możesz oczywiście zerwać darń, wyścielić miejsce pod warzywnik agrotkaniną, ustawić na niej skrzynie i wysypać pomiędzy korę, zrębki lub kamyczki dekoracyjne.   
Czas na pierwsze siewy   
Przełom lipca i sierpnia to idealny czas na siewy roślin lubiących krótsze dni i nieco niższe temperatury niż na początku lata. W tym czasie posiej: koper, rukolę, szpinak, pietruszkę naciową, sałatę na młode listki, kapustę pekińską, roszponkę, rzodkiewkę, kolendrę. Przygotuj też miejsce dla cebuli i czosnku ozimego, te warzywa warto posadzić (cebulę z dymki, czosnek w formie ząbków) już w listopadzie, aby zebrać je w lipcu kolejnego roku. Niestety teraz jest już za późno na uprawę pomidorów, ogórków, dyni czy papryki, ale nic nie stoi na przeszkodzie kupienia nasion i zaplanowania ich siewu w przyszłym roku. Dobry plan to podstawa pięknego i obfitego w plony warzywnika. Pamiętaj o utrzymywaniu stale wilgotnego podłoża aż do skiełkowania nasion. 
Uprawa balkonowa   
Na balkonie, tak jak w ogrodzie, z powodzeniem możesz uprawiać większość warzyw. Zacznij od posiania rzodkiewki lub szpinaku do zwykłych skrzynek balkonowych lub doniczek ceramicznych. W uprawie w pojemnikach ważne jest utrzymanie odpowiedniej wilgotności podłoża, należy zapewnić odpływ nadmiaru wody, poprzez otwory w donicach, inaczej korzenie zaczną gnić a roślina obumierać. Jeśli Twój balkon jest wyjątkowo nasłoneczniony ustaw pojemniki w najbardziej zacienionym miejscu lub stwórz osłonę z jasnego materiału, która rozproszy mocne światło słoneczne.  
POMYSŁ NA WARZYWNIAK
Więcej szczegółowych informacji o zakładaniu i tworzeniu warzywnika znajdziesz w moim poradniku „Pomysł na warzywnik” dostępnym w sklepie internetowym Fundacji Immohttps://sklep.fundacjaimmo.org/pomysl-na-warzywnik.html . Zapisując się do Newslettera otrzymasz aż 25% zniżki na zakup ebooka oraz bonus z przydatnymi wskazówkami dotyczącymi chorób roślin jadalnych.   
Wakacyjny Poradnik Fundacji IMMO     
Co środę w GKI24.com Maria Loskot z Fundacji IMMO udziela konkretnych porad dotyczących roślin, zieleni i ekologii. Zapraszamy do lektury!  
ML
Tagi: