Szukamy zdjęć z budowy Fordonu. Pomóż autorowi książki [VIDEO] - Aktualności - Grupa Kapitałowa Immobile S.A.

Szukamy zdjęć z budowy Fordonu. Pomóż autorowi książki [VIDEO]
Data publikacji: 16.09.2022

Bydgoski dziennikarz Błażej Bembnista prosi o pomoc w zbieraniu materiałów do książki o historii Nowego Fordonu. Partnerem akcji jest CDI Konsultanci Budowlani
1 stycznia 2023 roku minie 50 lat od kiedy Fordon znajduje się w administracyjnych granicach Bydgoszczy. Historia starej części Fordonu, jako wielokulturowego miasteczka,  jest dobrze opisana. O zachowanie pamięci o samodzielnym mieście nad Wisłą dbają społecznicy. Paradoksalnie, brakuje książek o powstawaniu nowej części Fordonu. Nie ma publikacji opowiadających w jakich okolicznościach okoliczne pola i łąki zamieniły się w PRL-owskie osiedla. 
Ten stan chce zmienić Błażej Bembnista, który w Fordonie, a dokładnie na Przylesiu, mieszka od urodzenia. Dziennikarz „Metropolii Bydgoskiej” i autor fanpage’a „Fordon na co dzień”, poszukuje fotografii, dokumentów, wspomnień i materiałów przedstawiających budowę osiedli, jak i życie codzienne mieszkańców w latach 70. i 80. XX wieku. Podsumowaniem akcji będzie książka.  – Zachęcam do przesyłania zdjęć z budowy taki osiedli, jak Przylesie, Bohaterów, Szybowników i innych sprzed 1989 rok – powiedział podczas rozmowy na Osiedlu Uniwersyteckim, inwestycji CDI Konsultanci Budowlani.
Bembnista dotarł do ciekawych materiałów z  Państwowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego. – Na tych zdjęciach widać tereny dawnych wsi, które stały się potem osiedlami Fordonu. Są też takie ciekawostki, jak hangary szkoły szybowcowej, która istniała do 1963 roku – zauważa dziennikarz.  Ważnym elementem tożsamości nowej części Fordonu jest kampus Politechniki Bydgoskiej. Kiedy na początku lat 70. zapadła decyzja, aby ulokować tu miasteczko akademickie, uczelnia nosiła nazwę Akademii Techniczno-Rolniczej. – Szukano miejsca na duży ośrodek. Pierwotna koncepcja zakładała kampus z kilkunastoma budynkami od ul. Akademickiej do Rejewskiego – opowiada Bembnista.
Zdjęcia można przesyłać na adres: mail.fncd@gmail.com. 
Materiał video autorstwa Remigiusza Jaskota
JAS