Stopą dywidendy nazywamy iloraz dywidendy przypadającej na jedną akcję i ceny rynkowej jednej akcji. Im wyższa wartość wskaźnika, tym większy dochód z zainwestowanego kapitału uzyskuje akcjonariusz. Średnia stopa dywidendy na polskim rynku plasuje się obecnie na poziomie 5 proc., zaś jej mediana jest nieco niższa i wynosi nieco ponad 4 proc. Niewiele jest na GPW spółek wypłacających dwucyfrową dywidendę. Absolutnym rekordzistą wśród nich jest Atrem, gdzie stopa dywidendy wynosi zawrotne 16,3 proc.
Jeszcze atrakcyjniej sytuacja wygląda, jeśli wziąć pod uwagę cenę sprzed publikacji informacji o pozytywnej rekomendacji wniosku zarządu w sprawie wypłaty przez radę nadzorczą. Według ceny zamknięcia z dnia poprzedzającego informację o rekomendacji (2,27 zł), stopa dywidendy wyniesie prawie 30 proc. Kurs zyskał blisko 90 proc. w dwa dni po publikacji tego raportu. Po delikatnej korekcie, od kwietnia do dziś oscyluje w okolicach 4 złotych, a oferowana dywidenda cały czas jest jedną z najatrakcyjniejszych w tym sezonie dywidendowym.
To pierwsza dywidenda w Atremie od kilku lat. „Wcześniejsze podejście do dywidendy wynikało z ograniczeń kodeksowych – trzeba było najpierw przeznaczyć zyski na pokrycie strat z lat ubiegłych. Teraz rekomendujemy wypłatę dywidendy. Prawdopodobnie, jak będą do tego warunki, będziemy takie rekomendacje składać, a akcjonariusze będą podejmować decyzje” – powiedział prezes Andrzej Goławski, pytany przez ISBnews o politykę dywidendową Atrem S.A.
Największa kumulacja wypłat i terminów ustalania prawa do dywidendy przypada na lipiec i sierpień. Atrem podzieli się zyskiem z akcjonariuszami we wrześniu. Dywidendę wypłaci 21 września, a dniem ustalenia prawa będzie 13 września. Dywidendą objęte są akcje w liczbie 9.230.079 sztuk. Łącznie spółka przeznaczy na ten cel kwotę 6.091.852,14 zł, tj. 0,66 zł na jedną akcję.