Ruszył przesył gazu do Polski przez Baltic Pipe. Wielki sukces Atrem S.A. i Projprzem Budownictwo - Aktualności - Grupa Kapitałowa Immobile S.A.

Ruszył przesył gazu do Polski przez Baltic Pipe. Wielki sukces Atrem S.A. i Projprzem Budownictwo
Data publikacji: 03.10.2022

W sobotę rano rozpoczął się przesył gazu gazociągiem BalticPipe - poinformowała spółka Gaz-System. Nominacja dobowa na 1 października 2022 wynosi 62,4 mln kWh/doba. Duży udział w sukcesie tej inwestycji mają znajdujące się w strukturach Grupy Kapitałowej Immobile spółki  - Atrem S.A. i Projprzem Budownictwo

Baltic Pipe już fukcjonuje. Fot. Marcien Bielecki/PAP

Baltic Pipe jest faktem   
„O godz. 6:10 ruszył do Polski przesył gazu gazociągiem BalticPipe" - poinformowała w sobotę na Twitterze Gaz-System. Spółka dodała, że nominacja dobowa na 1 października 2022 wynosi 62,4 mln kWh na dobę.Gazociąg Baltic Pipe został oficjalnie otwarty w ubiegły wtorek. Planowe przepływy gazu na zasadach komercyjnych zaczęły się jednak w sobotę, wraz z początkiem tzw. roku gazowego. Jedynym użytkownikiem systemu Baltic Pipe będzie na razie PGNiG. Spółka wykupiła większość ze zdolności przesyłowej gazociągu, która docelowo ma wynieść 10 mld m sześc. rocznie. PGNiG będzie sprowadzać gaz z własnego wydobycia na szelfie norweskim oraz kupiony u innych producentów.
 
Gazociąg jest wspólną inwestycją operatorów systemów przesyłowych gazu z Polski i Danii - Gaz-Systemu i Energinetu. Gaz-System jest właścicielem i operatorem części zaczynającej się na brzegu duńskiej wyspy Zelandia i biegnącej do Polski po dnie Bałtyku. Budowa została ukończona w 2022 r., za wyjątkiem dwóch odcinków na terenie Danii, gdzie w 2021 r. na kilka miesięcy wstrzymano prace ze względu na uchylenie pozwoleń środowiskowych. Dlatego przez pierwsze miesiące system ma działać tylko z częściową mocą. Jak oceniał podczas oficjalnego otwarcia prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień, od soboty przepływ gazu powinien być na poziomie 200 tys. m sześc. na godzinę przy przepustowości nominalnej ponad 1 mln m sześc. na godzinę.  
Atrem wykorzystuje swój potencjał w ramach GK Immobile 
Wśród podmiotów i firm, które przyczyniły się do sukcesu inwestycji, trzeba wymienić Atrem S.A. Ta notowana na warszawskiej GPW spółka, od 2019 roku znajdująca się w strukturach Grupy Kapitałowej IMMOBILE S.A., dobrze wykorzystuje potencjał, jakim dysponuje funkcjonując w ramach konglomeratu. Doskonale jest to  widoczne m.in. na odcinku Baltic Pipe związanym z budową Tłoczni Odolanów, gdzie spółka Atrem stanęła na czele konsorcjum w składzie: Atrem, JT S.A., PJP Makrum, Projprzem Budownictwo.  
 Tłocznia jest kluczowym elementem rozbudowy gazowego systemu przesyłowego. Dzięki niej możliwe jest przesłanie dodatkowych ilości gazu z rurociągu Baltic Pipe i terminala LNG Świnoujście. Umożliwia zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski i stanowi istotny element Korytarza Północ-Południe. 
 
Atrem ma swój udział również w budowie gazociągu Goleniów – Ciecierzyce, kluczowego odcinka lądowego Baltic Pipe. Był tam odpowiedzialny za obiekty kubaturowe na trasie gazociągu, tj. w miejscowościach Ciecierzyce, Lwówek i Przytoczna. Zakres prac spółki obejmował kompleksowe instalacje elektryczne i automatykę obiektową, w tym m.in. zasilanie i sterowanie armaturą, pomiary ciśnienia i temperatury oraz analitykę procesową (pomiary chromatograficzne i wilgotności). We Lwówku spółka wykonywała również system elektronicznej ochrony obiektu. Baltic Pipe tworzy nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Inwestorami są operatorzy przesyłowi: duński Energinet i polski Gaz-System. W 2023 r. gazociąg osiągnie swą maksymalną moc, czyli 10 mld m sześciennych gazu rocznie.
PAP,MKO