Ruiny starego kościoła przy biurowcu IMMOBILE K3 - Aktualności - Grupa Kapitałowa Immobile S.A.

Ruiny starego kościoła przy biurowcu IMMOBILE K3
Data publikacji: 27.07.2022

Archeolodzy odkryli tuż przy biurowcu IMMOBILE K3, siedzibie m.in. Grupy Kapitałowej IMMOBILE, fragmenty muru kościoła ewangelickiego, który stał w tym miejscu do 1903 roku

IMMOBILE K3 oraz kościół jezuitów od strony ul. Magdzińskiego, w obiektywie Zofii Ruprecht

Kościół, o którym wiedzieliśmy 
O biurowcu IMMOBILE K3 głośno było jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych. To za sprawą bogatych odkryć archeologicznych, dokonanych przy pracach przygotowawczych do jego budowy. Choć biurowiec już blisko od czterech  lat funkcjonuje jako najlepsze miejsce do pracy w Bydgoszczy, dziś słyszymy o kolejnych odkryciach z przeszłości, tym razem w jego bezpośrednim sąsiedztwie.
W trakcie wykonywania prac związanych z budową obiektu retencyjnego przy ul. Magdzińskiego odkryto mury starego kościoła ewangelickiego. W wykopie trafione  także fragmenty kości zwierzęcych i glinianych naczyń.W miejscu tym stała niegdyś ewangelicka fara, wzniesiona w 1787 roku, 15 lat po znalezieniu się Bydgoszczy w zaborze pruskim. Przetrwała do roku 1903, kiedy została zburzona z powodu złego stanu technicznego i konieczności przebicia ul. Kościelnej (dzisiejszej Magdzińskiego) do nowego ewangelickiego kościoła farnego na Placu Kościeleckich (dzisiaj jest to kościół jezuitów św. Andrzeja Boboli).
 
Wyjątkowy biurowiec w wyjątkowym miejscu 

Plac Kościeleckich z kościołem jezuitów i biurowcem IMMOBILE K3 - zdjęcie Anny Szczepaniak wykonane podczas Foto Focus na Bydgoszcz

Czy odkrycia przy ul. Magdzińskiego zaskoczą bydgoszczan, tak jak miało to miejsce przy budowie zlokalizowanego tuż obok biurowca IMMOBILE K3? Jego powstaniu towarzyszyły pierwsze tak duże prace prowadzone w tym rejonie Bydgoszczy, które były bardzo owocne.
„Spodziewaliśmy się odkryć, ale nie w aż tak dużej skali.Do tej pory najciekawszym odkryciem są z pewnością drewniane rury wodociągowe i koryta odpływowe.Odnaleźliśmy tysiące fragmentów ceramiki naczyniowej, szkła (butelki, buteleczki apteczne, talerze, elementy zastawy stołowej), przedmioty wykonane z metalu i kości, w tym łyżwę. Wyniki badań to kolejna cegiełka do rekonstrukcji historii i topografii dawnej Bydgoszczy” – mówił podczas prac przygotowujących do budowy IMMOBILE K3 archeolog Robert Grochowski. Odnalezione wtedy obiekty znajdują się w zbiorach muzealnych. Wkrótce pewnie dołączą do nich te z bieżących prac w tej lokalizacji.

Znajdujący się w samym sercu Bydgoszczy biurowiec klasy A IMMOBILE K3 został już niemal całkowicie skomercjalizowany. Wśród najemców są firmy z branży nowoczesnych usług, IT, finansowej, bankowej czy ubezpieczeniowej. Na poziomie 0 znajduje się popularna wśród mieszkańców naszego miasta restauracja La Rosa, a biura na poziomie 3. i 4. zajmują spółki należące do Grupy Kapitałowej Immobile.
  
APB