Nowe prawo budowlane. Zdaniem eksperta z CDI Konsutanci Budowalni - proces budowlany będzie szybszy i tańszy - Aktualności - Grupa Kapitałowa Immobile S.A.

Nowe prawo budowlane. Zdaniem eksperta z CDI Konsutanci Budowalni - proces budowlany będzie szybszy i tańszy
Data publikacji: 04.08.2022

10 sierpnia zmienia się w Polsce prawo budowlane. Generalnie przyświeca mu hasło: cyfryzacja. Co to oznacza dla firm budowlanych i ich klientów? - To bardzo oczekiwane zmiany. Proces budowlany będzie szybszy i tańszy  – mówi Jarosław Lanowski, ekspert z CDI Konsultanci Budowlani.

Platanowy Park, największe i najbardziej innowacyjne osiedle mieszkaniowe w Bydgoszczy. 

Elektroniczne Dzienniki Budowy i centralny rejestr osób z uprawnieniami   
Ustawa wprowadza szereg zmian w Prawie Budowlanym, w tym zmiany związane z cyfryzacją urzędowego przebiegu procesu budowlanego, zarządzaniem danymi dotyczącymi przebiegu procesu budowlanego, a także danymi osób posiadających uprawnienia budowlane. Czego dotyczą zmiany? Głownie odnoszą się do:• dzienników budowy, wydawanych i prowadzonych w formie elektronicznej;• książek obiektów budowlanych, wydawanych i prowadzonych w formie elektronicznej;• centralnego elektronicznego rejestru osób posiadających uprawnienia budowlane. Ustawodawca wprowadził od dnia 10 sierpnia 2022 możliwość, a od 1 stycznia 2030 roku - obowiązek, uzyskiwania i prowadzenia dziennika budowy w formie elektronicznej, na przygotowanej i prowadzonej przez Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego, platformie Elektronicznego Dziennika Budowy. Będzie ona częścią większego projektu informatycznego, służącego cyfryzacji usług administracji państwowej i samorządowej, zgodnie z wymogami Unii Europejskiej oraz prawa krajowego. Nowe przepisy umożliwiają w okresie przejściowym (od 10 sierpnia 2022 do 31 grudnia 2029) uzyskanie, prowadzenie i zamknięcie nowego oraz kontynuowanie uprzednio uzyskanego i prowadzonego w formie papierowej dziennika budowy w formie elektronicznej. Obecne dzienniki budowy mogą być prowadzone i zamknięte w formie papierowej. Inwestorzy mają też możliwość zamknięcia dziennika w formie papierowej i kontynuowania go w formie elektronicznej. Kolejna zmiana od 10 sierpnia 2022 to obowiązek prowadzenia książek obiektu budowlanego (w skrócie KOB) w formie elektronicznej dla nowo oddanych do użytkowania obiektów oraz możliwość przejścia z formy papierowej KOB na formę elektroniczną dla obiektów istniejących. Prowadzenie KOB w formie elektronicznej będzie się odbywało na przygotowanej i prowadzonej przez Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego platformie e-KOB, będącej podobnie jak EDB, częścią projektu cyfryzacji usług administracji państwowej i samorządowej. Od 10 sierpnia 2022, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego będzie prowadził centralny elektroniczny rejestr osób posiadających uprawnienia budowlane (system e-CRUB). Wprowadzenie do tego systemu danych osób uprawnionych, które nabędą uprawnienia po dniu 10 sierpnia 2022 roku, będzie się odbywało za pośrednictwem właściwej izby samorządu zawodowego. Dotyczy to także osób, które nabyły uprawniania budowlane od 1 stycznia 1995 do 10 sierpnia 2022. Dane osób, które nabyły uprawniania przed dniem1 stycznia 1995 roku, będą dodawane do systemu e-CRUB na pisemny wniosek zainteresowanego, przez właściwą izbę samorządu zawodowego.   System ten będzie umożliwiał (a właściwie już umożliwia) wyszukiwanie danych osób posiadających odpowiednie uprawnienia, w tym ich numerów, specjalności oraz zakresu uprawnień.
Ekspert: 'Zyskają inwestorzy, wykonawcy, a urzędnicy będą mieli więcej czasu na rozpatrywanie wniosków' 
Czy rzeczywiście branża na te zmiany czekała? To pytanie zadaliśmy ekspertowi - Jarosławowi Lanowskiemu z CDI Konsultanci Budowlani, pełniącemu funkcję projekt menagera powstającego w Bydgoszczy Osiedla Uniwersyteckiego: - Uważam, że w dużej mierze te przepisy były oczekiwane przez wszystkich potencjalnych i bieżących uczestników procesu budowlanego. Przede wszystkim zmiany były oczekiwane ze względu na potencjalną redukcję kosztów przygotowania i prowadzenia inwestycji, a także skrócenia i ułatwienia większości czynności związanych z uzyskiwaniem pozwoleń na budowę, dokonywania zgłoszeń robót budowlanych i wykonywaniem innych czynności urzędowych.   Nie bez wpływu na oczekiwania branży były kłopoty ze składaniem i rozpatrywaniem dokumentów w związku z epidemią COVID-19, kiedy to urzędy zostały praktycznie odcięte od interesantów. Składanie dokumentów było utrudnione, a czasem nawet niemożliwe, co spowodowało wiele problemów związanych z rozpoczęciem nowych i prowadzeniem bieżących procesów budowlanych. Wprowadzone rozwiązania uodpornią proces budowlany na wpływ wymienionego czynnika. 
 
Przełożą się też bezpośrednio na skrócenie czasu przeznaczonego na składania wniosków, rozpatrywanie spraw, uzyskiwanie odpowiednich pozwoleń. a także na zmniejszenie kosztów i skrócenie czasu poświęcanego na prowadzenie, przechowywanie i archiwizowanie dokumentacji budowy (w tym dzienników budowy), a także dokumentacji związanej z eksploatacją obiektów budowlanych (w tym książek obiektu budowlanego). Będzie to korzystne dla wszystkich uczestników procesu budowlanego. W końcu interesanci nie będą musieli jechać do urzędów w godzinach ich urzędowania, by złożyć wnioski, dokumenty, a także dostarczyć ich uzupełnienia. Nie będzie trzeba stać w kolejce, by wykonać większość czynności urzędowych związanych z procesem budowlanym. Nie będzie trzeba czekać na wydanie dziennika budowy. Urzędnicy natomiast uzyskają możliwość przeznaczenia czasu uprzednio zużywanego na bezpośrednie kontakty z interesantami na rozpatrywanie złożonych wniosków i prowadzenie innych czynności urzędowych, co pozwoli zwiększyć efektywność pracy urzędów, która w dobie braków kadrowych, delikatnie rzecz ujmując, nie jest optymalna.
ABJ