Najdłuższy lądowy odcinek Baltic Pipe gotowy miesiąc przed terminem. Duży udział w tym sukcesie Atrem S.A. - Aktualności - Grupa Kapitałowa Immobile S.A.

Najdłuższy lądowy odcinek Baltic Pipe gotowy miesiąc przed terminem. Duży udział w tym sukcesie Atrem S.A.
Data publikacji: 23.06.2022

Gaz-System dokonał odbioru technicznego gazociągu Goleniów – Ciecierzyce, kluczowego odcinka lądowego Baltic Pipe. Oznacza to, że ten fragment gazociągu jest gotowy do rozruchu i nagazowania
Odbiór przebiegł pozytywnie 
Atrem S.A. był odpowiedzialny za obiekty kubaturowe na trasie gazociągu tj. w miejscowościach Ciecierzyce, Lwówek i Przytoczna. Zakres prac obejmował kompleksowe instalacje elektryczne i automatykę obiektową, w tym m.in. zasilanie i sterowanie armaturą, pomiary ciśnienia i temperatury oraz analitykę procesową (pomiary chromatograficzne i wilgotności). We Lwówku spółka wykonywała również system elektronicznej ochrony obiektu.„Gaz-System, ponad 30 dni przed planowanym terminem, dokonał odbioru technicznego gazociągu Goleniów – Ciecierzyce. Tym samym kluczowy odcinek lądowy Baltic Pipe biegnący na trasie Goleniów – Lwówek i mający 191 km jest gotowy do rozruchu i nagazowania” - czytamy w komunikacie. Jak przypomniał Gaz-System, trasa odebranego gazociągu przechodzi przez 10 gmin w województwie wielkopolskim i zachodniopomorskim. Odbioru dokonano po pozytywnym przeprowadzeniu prób hydraulicznych oraz wykonaniu badania tłokiem geometrycznym. Łącznie wykonano 18 prób szczelności i wytrzymałości. Kolejnym etapem tej inwestycji będzie oddanie do eksploatacji. 
Atrem kluczową spółką dla bezpieczeństwa energetycznego   
Głównym wykonawcą odcinka Goleniów – Ciecierzyce jest Budimex. Jednak swój udział w sukcesie tej inwestycji ma również Atrem S.A., spółka  od 2007 roku notowana na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, od trzech lat znajdująca się w strukturach Grupy Kapitałowej IMMOBILE S.A.  Atrem był odpowiedzialny na tym odcinku za następujące zakresy:• instalacje elektryczne• przyłącza elektryczne obiektów• instalacje odgromowe i uziemiające• instalacje automatyki• modernizację układów transmisji danych. Na innym odcinku Baltic Pipe, budowie  Tłoczni Odolanów, Atrem występuje w większej roli - stoi na czele konsorcjum w składzie: Atrem, JT S.A., PJP Makrum, Projprzem Budownictwo. Tłocznia jest kluczowym elementem rozbudowy gazowego systemu przesyłowego. Dzięki niej będzie możliwe przesłanie dodatkowych ilości gazu z rurociągu Baltic Pipe i terminala LNG Świnoujście. Umożliwi zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski i stanowić będzie istotny element Korytarza Północ-Południe. Moc tłoczni po rozbudowie będzie wynosiła 30 MW w tym: 30MW- I etap(faza realizacji), 20 MW - II etap (faza projektowania). Specyfikacja przewiduje przepustowość min 280 000 m3 na godz. i  max 1 380 000 m3 na godz.


Niezależność energetyczna od Rosji   
Baltic Pipe ma utworzyć nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Inwestorami są operatorzy przesyłowi: duński Energinet i polski Gaz-System. Według planów trasa przesyłu ma zacząć działać 1 października 2022 r., a pełną przepustowość osiągnąć z początkiem 2023 roku. Po uruchomieniu w październiku Baltic Pipe będzie miało przepustowość rzędu 2-3 mld m sześc. gazu rocznie. W 2023 r. gazociąg osiągnie swą maksymalną moc, czyli 10 mld m sześc. gazu rocznie. To strategiczny projekt infrastrukturalny mający na celu utworzenie nowego korytarza dostaw gazu na rynku europejskim, szczególnie ważny w obliczu kryzysu energetycznego wywołanego napaścią Rosji na Ukrainę.  
MKO, APB, PAP
Tagi:
Przemysł