Cała lądowa część Baltic Pipe w Polsce ze zgodami UDT na eksploatację - Aktualności - Grupa Kapitałowa Immobile S.A.

Cała lądowa część Baltic Pipe w Polsce ze zgodami UDT na eksploatację
Data publikacji: 11.07.2022

Urząd Dozoru Technicznego poinformował o wydaniu zgody na eksploatację lądowego 41-kilometrowego odcinka Baltic Pipe w Polsce w odcinku Niechorze - Płoty. W ten sposób zgody UDT ma już cały lądowy odcinek Baltic Pipe w Polsce, w tym współrealizowana przez Atrem część w Odolanowie i na odcinku Goleniów-Ciecierzyce
Baltic Pipe bezpieczny technicznie 
Jak podkreślił Urząd Dozoru Technicznego, odbioru dokonano po pozytywnym przeprowadzeniu 10 prób specjalnych. Oznacza to jednocześnie potwierdzenie bezpieczeństwa technicznego dla całego lądowego odcinka Baltic Pipe na terenie Polski. W czerwcu informowano o odbiorze gazociągu Goleniów – Ciecierzyce, kluczowego odcinka lądowego Baltic Pipe. Ten fragment gazociągu jest gotowy do rozruchu i nagazowania. Swój udział przy powstaniu tego kluczowego dla bezpieczeństwa kraju projektu ma Atrem S.A., który na opisywanym odcinku był odpowiedzialny za obiekty kubaturowe na trasie gazociągu, tj. w miejscowościach Ciecierzyce, Lwówek i Przytoczna. Zakres prac spółki obejmował kompleksowe instalacje elektryczne i automatykę obiektową, w tym m.in. zasilanie i sterowanie armaturą, pomiary ciśnienia i temperatury oraz analitykę procesową (pomiary chromatograficzne i wilgotności). We Lwówku spółka wykonywała również system elektronicznej ochrony obiektu.
Atrem świetnie wywiązał się z zadania 
Na innym odcinku Baltic Pipe, związanym z budową Tłoczni Odolanów, Atrem występuje w większej roli - stoi na czele konsorcjum w składzie: Atrem, JT S.A., PJP Makrum, Projprzem Budownictwo. Tłocznia jest kluczowym elementem rozbudowy gazowego systemu przesyłowego. Dzięki niej będzie możliwe przesłanie dodatkowych ilości gazu z rurociągu Baltic Pipe i terminala LNG Świnoujście. Umożliwi zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski i stanowić będzie istotny element Korytarza Północ-Południe. Moc tłoczni po rozbudowie będzie wynosiła 30 MW w tym: 30MW- I etap(faza realizacji), 20 MW - II etap (faza projektowania). Specyfikacja przewiduje przepustowość min 280 000 m3 na godz. i  max 1 380 000 m3 na godz. Dobre wieści z kolejnych etapów inwestycji oznaczają, że budowa Baltic Pipe, czyli kluczowej inwestycji, która zapewni dywersyfikację źródeł dostaw gazu dla Polski, zbliża się ku końcowi. "Na gazociągach i obiektach lądowych w kraju prowadzone są obecnie testy i odbiory. Dziękujemy wszystkim instytucjom zewnętrznym i ich pracownikom zaangażowanym w ten proces. Dzięki dobrej współpracy inwestycja będzie oddana na czas, czyli do 1 października tego roku" – powiedział prezes krajowego operatora przesyłowego gazu Gaz-System, Tomasz Stępień.
Pełna przepustowość w roku 2023 
Baltic Pipe ma utworzyć nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Inwestorami są operatorzy przesyłowi: duński Energinet i polski Gaz-System. Według planów trasa przesyłu ma zacząć działać 1 października 2022 r., a pełną przepustowość osiągnąć z początkiem 2023 r. Po uruchomieniu w październiku Baltic Pipe będzie miało przepustowość rzędu 2-3 mld m sześc. gazu rocznie. W 2023 r. gazociąg osiągnie swą maksymalną moc, czyli 10 mld m sześc. gazu rocznie.
APB, PAP
Tagi:
Przemysł